apple with tape measure symbolising tape measure


Witamina D a praca siedząca

Gdy pracujesz w zawodzie, który wymaga ciągłego siedzenia, np. za biurkiem możesz cierpieć na niedobór witamin, a przede wszystkim witaminy D.

Jest to jedyna witamina, którą nasz organizm może sam wyprodukować ale jedynie pod wpływem promieni słonecznych. Jeśli spędzasz całe dnie w biurze z dala od naturalnego światła możesz cierpieć z  tego powodu. Witamina D jest bardzo ważna i niezbędna do tworzenia kości, zapobiega powstawaniu krzywicy, reguluje nasz układ nerwowy oraz wpływa na prawidłową pracę mięśni. Brak jej może doprowadzić do osteoporozy, chorób stawów, nieprawidłowej pracy układy pokarmowego, wielu chorób skóry a także alergii.

W lato przebywać na słońcu ok. 15 minut bez użycia filtrów osłaniających, dzięki temu możemy sobie wyprodukować zapas witaminy nawet na rok, aż do następnego lata. W miesiącach mniej słonecznych zalecana jest suplementacja  tej witaminy jednak pod kontrolą lekarską.

Ruch podczas pracy przy biurku

Często osoby długo siedzące mogą cierpieć na zakrzepicę nóg pl.wikipedia.org. Spowodowane jest to tym, iż brak ruchu oznacza spowolnione krążenie krwi w naczyniach a to może doprowadzić do powstawania skrzepów, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Wskazane jest poruszanie nogami pod stołem, biurkiem. Można wykonać proste czynności, które usprawnią nasze krążenie, np. ruchy okrężne stóp, uginanie i wyprostowywanie całych nóg. Dobrze jest wstać chociaż na 5 minut co 1-1,5 godziny i przejść kilka kroków natychmiast. Należy też pamiętać, że siedzenie tzw. noga na nodze również sprzyja zatrzymaniu krążenia i niedotlenieniu komórek. noga na nodze również sprzyja zatrzymaniu krążenia i niedotlenieniu komórek

Rate this post