adult athlete during yoga workout 1


Niełatwo odnaleźć na dzień obecny osobę która nie próbowałaby czegoś w sobie przekształcić. Współczesny człowiek cierpi na chroniczny brak zadowolenia z siebie samego i swojego wyglądu. A co bardziej niepokojące, przypadłość ta dotyczy coraz młodszych ludzi. Kompleksy dotyczą omal każdego detalu ludzkiego ciała. U jednych będzie to zbyt duży nos, u innych kolor włosów, czy zbyt duża masa ciała. Chociaż przyczyny ich występowania mogą być bardzo różnorodne, mechanizm funkcjonowania jest identyczny. Sprawiają bowiem, że człowiek zamyka się na świat i innych ludzi, obsesyjnie rozmyślając o mankamentach indywidualnej urody.

Dążenie do idealnego ciała

Kompleksy są o tyle niebezpieczne, że częściej są zwyczajnie bezpodstawne. Najczęściej  kompleksy wiążą się z wagą ciała. Dzieje się tak za przyczyną wszechobecnego kultu szczupłej sylwetki pl.wikipedia.org. Na ekranach kin i telewizorów oglądamy nie tyle szczupłe, ile wychudzone wręcz aktorki i prezenterki. Najnowsze trendy w modzie prezentują modelki wychudzone omal do granic wytrzymałości fizycznej. Piosenkarki też nie pozostają w tyle. Zresztą świat celebrytów uzależniony jest od ich wyglądu. Prawie każde niekorzystne zdjęcie, na którym dana gwiazda wydaje się posiadać nieco bardziej zaokrąglone kształty, zaraz staje się szeroko komentowane na całym świecie. Taki los ludzi żyjących na świeczniku. Zwykli zjadacze chleba próbują natomiast przenosić nawyki ze świata celebrytów do swojego. Nie w każdej sytuacji jest to zjawiskiem pozytywnym, nie w każdej chwili również wychodzi na zdrowie pl.wikipedia.org. Jeżeli już bowiem bezsprzecznym faktem jest, że powinno się dbać o zdrowie i nie wolno dopuszczać do nadmiernego przyrostu wagi, o tyle posiadanie wychudzonej sylwetki jest drugim biegunem skrajności. Zatem kompleksy z jednej strony stają się motywacją w intensywnym dążeniu do perfekcyjnie szczupłej sylwetki, z drugiej powodują zatracenie realnych granic, poza którymi narażamy na szwank osobiste zdrowie, a nie rzadko także i życie.

girl with six pack and pink sport bra

Zagrożenia odchudzania

Odchudzanie motywowane kompleksami, wstydem, jaki w naszym przekonaniu powoduje nam własne ciało, rzadko przynosi oczekiwane efekty. W procesie pozbywania się zbędnych kalorii chodzi bowiem nie tylko o zmniejszenie masy ciała, ale również spowodowany tym faktem wzrost samooceny i samozadowolenia. Tymczasem kiedy chudniemy powodowani kompleksami, tracimy zdolność zdroworozsądkowej oceny sytuacji. Niełatwo nam dostrzec moment, w którym osiągnęliśmy zamierzony efekt. To najczęstszy sposób powstawania chorób takich jak anoreksja. Warto zatem dla genialna naszego zdrowia i nas samych, patrzeć na świat trzeźwym okiem https://pediatrics.aappublications.org/content/103/3/e26. Nie wszystko wygląda tak, jak to można przedstawiają kolorowe magazyny.

Nie musimy być idealni i ślepo naśladować gwiazdy kina i estrady. Żyjmy własnym życiem – miejmy swoje pasje i zamiłowania. Dbajmy o siebie, odchudzajmy się dla własnego zdrowia i dobrej kondycji naszego organizmu, a nie po to, żeby cokolwiek komuś udowadniać. Bądźmy sobą, a nie kopią osoby publicznej, która nie ma pojęcia o naszym istnieniu. Nie dajmy się zwariować sztucznie wykreowanej rzeczywistości. Trzeźwe podejście do świata to chyba jedyne, co może nas uratować od zgubnego wpływu kompleksów.

Rate this post