Współczesny świat, choć tak przyszłościowy i ucywilizowany, jest jednakże miejscem ciągłego zagrożenia zdrowia. Pod tym względem wciąż przypomina dżunglę, w której człowiek narażony jest na działanie niepożądanych czynników. Otaczający nas świat kryje w sobie kilka zagrożeń, których postać może być bardzo różna. Wbrew pozorom ogólnie pojęty dobrobyt ma możliwość mieć bardzo negatywny wpływ na nasze życie. Jednym z zagrożeń, a jednocześnie skutkiem cywilizacyjnego dobrobytu, jest otyłość. Ta, na pozór banalna, przypadłość w istocie rzeczy jest poważną chorobą, która w skrajnych przypadkach zagraża ludzkiemu zdrowiu, a nawet życiu.

Otyłość – co to?

Zacznijmy natomiast od podstaw. Czym jest otyłość ten? Jedną z najpopularniejszych definicji jest wyjaśnienie, które uzasadnia otyłość jako patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Patologiczne, a zatem niezgodne ze stanem uznawanym za normę. Nasuwa się kolejne pytanie – kiedy nagromadzenie tkanki tłuszczowej jest zbyt duże? Otóż, jak wskazują naukowcy, za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała. Taki przyrost tkanki tłuszczowej znacznie przekracza zapotrzebowanie organizmu, co z kolei prowadzi do niekorzystnego wpływu na nasze samopoczucie, zdrowie i rzecz jasna wygląd.

woman stretching on a beach

Rodzaje otyłości

Ze względu na rozmieszczenie nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej wyróżniamy dwa rodzaje otyłości pl.wikipedia.org. Jeżeli już nagromadzi się ona na brzuchu, mówimy wtedy o otyłości brzusznej, która dotyka bardzo często mężczyzn. Kobiety natomiast posiadają tendencję do magazynowania nadwyżek tkanki tłuszczowej w okolicach bioder i ud – mówimy wówczas o otyłości udowo-pośladkowej. Obydwie mogą stać się równie tragiczne w skutkach. Prowadzą bowiem do bardzo istotnych zaburzeń pracy serca, chorób układu krążenia, a wręcz przyczyniają się do powstawania nowotworów. Twierdzenie, że przyczyną otyłości jest nadmierne i niepohamowane jedzenie jest zbyt daleko idącym uproszczeniem. Na 100%, chłopcy i dziewczęta ze skłonnością do otyłości i nadwagi powinny ograniczyć ilość i kaloryczność spożywanych towarów, jednak mają w sobie czynniki i uwarunkowania, które wpływają na gromadzenie tkanki tłuszczowej niezależnie od ich pragnie i działań. Otyłość może bowiem posiadać bardzo zróżnicowane podłoże. Najczęstszą przyczyną występowania tego schorzenia są specyficzne okoliczności genetyczne pl.wikipedia.org. Istnieją bowiem takie choroby genetyczne, które warunkują nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, Są to między innymi zespół Carpentera, zespół Cohena.

Biologiczne czynniki wpływające na wagę

Osobną grupę stanowią biologiczne czynniki wpływające na powstanie i rozwój otyłości. Do takich zaliczymy różne zaburzenia hormonalne, które powodują nadmierne spożywanie pokarmów. Badania wykazują, że ludzie, u których podłożem otyłości jest druga grupa czynników, mają podobne uwarunkowania jak chłopcy i dziewczęta podatne na uzależnienia. W gruncie rzeczy ich otyłość spowodowana jest specyficznym uzależnieniem – uzależnieniem od jedzenia. Cokolwiek ażeby mówić o samej otyłości, jej przyczynach i skutkach, należy stwierdzić, że głównie jest to przypadłość przykra, zwłaszcza w dobie wszechobecnego kultu szczupłej sylwetki.

Rate this post